כל מה שלא ידעתם על מעקב סמוי

כל סרטי הבלשים הישנים והקלאסיים, מציירים את דמותו של הבלש הפרטי המנהל מעקב אחר גבר בוגד, חשודה ברצח או מחפש ילד שנעלם מביתו, באופן רומנטי למדי. למעשה, כיום, מעקב סמוי מתנהל, במרבית המקרים, בדרכים משוכללות הרבה יותר מאשר בחינת ראיות בזהירות בזכוכית מגדלת או מעקב אחרי אובייקט המעקב ברחובות אפלים אפופי ערפל, חרש חרש ומבלי שירגיש. אם כך, מהן פניו של המעקב הסמוי בן ימינו?

מה ניתן לגלות במעקב סמוי?

במקביל לרשויות החוק שעושות שימוש במעקב הסמוי כדי לפתור מקרים שאינם מפוענחים, לחשוף עבריינים, או, לחילופין, להסיר חשד ספציפי, אנשים פרטיים וארגונים משתמשים בשירותי בלש פרטי או משרד חקירות המתמחים במעקבים סמויים לצרכים שונים. למשל, עסק או ארגון יכול לנהל מעקב על עובדיו כדי לעצור מכת גניבות, לשכור חוקר פרטי על מנת לגלות מידע שאיננו גלוי לעיני כל על מועמדים המתראיינים לתפקיד בכיר, או להפעיל משרד חקירות על מנת לבצע (או למנוע) ריגול תעשייתי. בתחום הפרטי, שירותי חוקר פרטי בגידות יכולים לבנות תיק מוצק עם הוכחות לבגידת בן/בת הזוג, באופן שיאפשר לבת/בן הזוג הנבגד לשפר את עמדותיו במקרה של גירושין.

 

מעקב סמוי

מה הן השיטות לביצוע מעקב סמוי? כיצד הוא מתבצע?

הזכרנו כבר את הטכניקה המיושנת יותר, המעקב הסמוי הפיזי, שפירושו איסוף המידע בשטח, בין אם המעקב מבוצע בהליכה רגלית או בנסיעה ברכב. כמובן שהקושי הגדול ביותר בשיטה זו, היא הישארותו של המעקב הסמוי סמוי, ולכן, כיום, במרבית המקרים, שיטה זו הוחלפה בשיטות אחרות מתקדמות יותר. בין הטכניקות החדשות המבוססות על טכנולוגיות עדכניות ניתן לפגוש את האזנות הסתר, איכון סלולארי (קביעת מיקום אובייקט המעקב והטלפון הסלולארי שלו באמצעות אנטנות חברות הסלולר), השתלת מכשיר GPS ברכבו של אובייקט המעקב, מצלמות נסתרות, התקנת תוכנות KeyLogger המתעדות כל פעילות המתבצעת במחשבו של אובייקט המעקב, ועוד שיטות נוספות אשר מטרתן להשיג כמה שיותר מידע מתועד ומבוסס.

למי כדאי לפנות על מנת לבצע מעקב סמוי?

כפי שניתן לראות, מרבית שיטות המעקב הסמוי, עלולות, באופן וודאי, לעורר חשש הנוגע לעבירה פלילית על חוקי המדינה השונים (למשל, חוק הגנת הפרטיות, תשמ"א-1981 או חוק האזנת סתר, תשל"ט-1979), כך שניסיון ביצוע מעקב סמוי באופן עצמאי ושאיננו מקצועי (אם לרגע עלה הרעיון במוחכם, גרשו אותו משם!), לא רק עלול להותיר אתכם עם המון הוכחות וראיות שלא תוכלו לעשות בהן שימוש, אלא שהוא גם עלול לחשוף אתכם לתביעה משפטית. מצד שני, משרד חקירות או בלש פרטי מקצועיים, הפועלים בכפוף לחוק חוקרים פרטיים ושירותי שמירה, תשל"ב-1972, עשויים לבצע את המשימה באופן יעיל (וחוקי!) הרבה יותר.

Related Posts